handball nationals minnesota logo

Nationals Pools Set

May 9, 2012

The pools are drawn and the schedule is set for the 2012 Club National Championships to be held May 18-20 in Minneapolis Minnesota.

The Inter Men will participate in the Men’s Elite division.  As the host region representative and last year’s runner-up they will compete in Pool A with Boston, LA 2 and  NYC2.

Men’s Elite Division
Pool A: Inter, Boston, LA THC 2, NYC THC 2
Pool B: NYC THC 1, LA THC 1, WP Black, Carolina Blue

The Men will kick off the tournament by playing NYC2 at 8am on Friday morning and return later on to take on LA2 at 3pm.  The men will play their final pool game versus Boston at 10:15am on Saturday.


The reigning Women’s champions will start their play in Pool B against Alberta and West Point Black.

Women’s Division
Pool A: NYC THC, Winnipeg Fury, Smurfs
Pool B: Inter, Alberta 1 (senior), WP Black
Pool C: Carolina, Saskatchewan, Boston
Pool D: Dynamo, Alberta 2 (juniors)

The women play twice on Friday.  Their first game will be at 2:00pm versus West Point Black and then come right back at 530pm to take on Alberta.

The full schedule is will be shown at the bottoms of this post.

All games will be held at the University of Minnesota’s Track and Field Bierman Field House: 1800 University Ave, Minneapolis, MN, 55455


View Larger Map

 

2012 USA Team Handball Club National Championships

Friday Court 1 Court 2 Court 3
8:00am (G1) EA1-EA4
Chicago Inter – NYC 2
(G2) EB1-EB4
NYC 1 – Carolina Blue
USATH TRYOUT
9:30 am (G3) OA2-OA3
Denver HC– Cary
(G4)OD1-OD2
Georgia HC – Minnesota HC
(G5) WA1-WA2
NYC – Winnipeg Fury
10:30 am (G6) WB2-WB3
Alberta 1 – WP Black
(G7) OC2-OC3
Seattle – Ohio
(G8)OB2-OB3
Dynamo – Texas A & M
11:30 pm (G9) EA2-EA3
Boston HC – LA 2
(G10) EB2-EB3
LA 1 – WP Black
(G11) WC2-WC3
Saskatchewan – Boston HC
1:00 pm (G12) WD1-WD2
Dynamo – Alberta 2
(G13) OA3-OA1
Cary HC – WP Gold
(G14) WA3-WA1
Smurfs – NYC
2:00 pm (G15) OB3-OB1
Texas A & M – NYAC
(G16) WB3-WB1
WP Black – Chicago Inter
(G17) OC1-OC2
CalHeat – Seattle
3:00 pm (G18) EB3-EB1
WP Black – NYC 1
(G19) EA3-EA1
LA 2 – Chicago Inter
(G20) WC3-WC1
Boston HC – Carolina
4:30 pm (G21) OA1-OA2
WP Gold – Denver HC
(G22) WA2-WA3
Winnipeg Fury – Smurfs
(G23) WD2-WD1
Alberta 2 – Dynamo
5:30 pm (G24) WB1-WB2
Chicago Inter – Alberta 1
(G25) OD2-OD1
Minnesota HC – Georgia HC
(G26)OB1-OB2
NYAC – Dynamo HC
6:30 pm (G27) EA4-EA2
NYC 2 – Boston HC
(G28) EB4-EB2
Carolina Blue – LA 1
(G29) OC3-OC1
Ohio – CalHeat
8:00 pm (G30) WC1-WC2
Carolina – Saskatchewan
Saturday Court 1 Court 2 Court 3
7:45 am (G31) O3A-O3B (G32) O1A-O2B (1/4) (G33) W3A-W3B
9:00 am (G34) W1A-W2B (1/4) (G35) O1C-O2D (1/4) (G36) W1C-W2D (1/4)
10:15 am (G37) EA1-EA2
Chicago Inter – Boston HC
(G38) EB1-EB2
NYC 1 – LA 1
(G39) O1B-O2A (1/4)
11:45 am (G40) W1B-W2A (1/4) (G41) O1D-O2C (1/4) (G42) W1D-W2C (1/4)
12:45 pm (G43) EA3-EA4
LA 2 – NYC 2
(G44) EB3-EB4
WP Black – Carolina Blue
(G45) W3B-W3C
2:30 pm USATH ANNUAL ASSEMBLY
FieldHouse, Room TBA
3:45 pm (G46) winner G32-G35 (1/2) (G47) winner G39-G41 (1/2) (G48) O3B-O3C
5:00 pm (G49) 1EA-2EB (1/2) (G50) 1EB-2EA (1/2) (G51) E3A-E4B (cross)
6:30 pm (G52) winner G34-G36 (1/2) (G53) winner G40-G42 (1/2) (G54) E3B-E4A (cross)
8:00 pm (G55) loser G32-G35 (G56) loser G39-G41 (G57) loser G34-G36
9:15 pm (G58) O3C-O3A (G59) loser G40-G42 (G60) W3C-W3A
Sunday Court 1 Court 2 Court 3
8:00 am (G61) WOMEN’S 7TH
loser G57-G59
(G62) MEN’S ELITE 7TH
loser G51-G54
(G63) MEN’S OPEN 7TH
loser G55-G56
9:30 am (G64) MEN’S OPEN 5TH
winner G55-G56
(G65) MEN’S ELITE 5TH
winner G51-G54
(G66) WOMEN’S 5TH
winner G57-G59
11:00 am (G67) MEN’S OPEN 3RD
loser G46-G47
(G68) MEN’S OPEN FINAL
winner G46-G47
(G69) WOMEN’S 3RD
loser G52-G53
1:00 pm (G70) MEN’S ELITE 3RD
looser G49-G50
(G71) WOMEN’S FINAL
winner G52-G53
3:00 pm (G72) MEN’S ELITE FINAL
winner G49-G50
5:00 pm TEAR-DOWN AND CLEAN-UP